Vertel wat over jezelf.
Mijn naam is Nienke de Boode, ik ben 26 jaar en ben student aan de universiteit. Mijn grootste hobby is natuurlijk series kijken, en dan het liefst met mijn kat op schoot. Daarnaast doe ik natuurlijk ook graag leuke dingen met vrienden, en ben ik creatief bezig. Schrijven over series vind ik dan ook een leuke combinatie van verschillende hobby’s.
Hoe heb je MijnSerie leren kennen en wat heeft je doen besluiten je aan te melden als recensent?
Het is ondertussen meer dan elf jaar geleden dat ik mijn account aanmaakte, maar wat ik me kan herinneren stond er een stukje in een of ander tijdschrift over deze website. Ik houd wel van dingen bijhouden, dus het afvinken van wat ik gezien heb maakt de completionist in mij erg blij. Toen kwam ik later in een nieuwsbericht tegen dat er recensenten gezocht werden. Ik hield altijd al wel van schrijven, dus ben dat toen gaan doen. Dat is ondertussen dus tien jaar en honderd recensies geleden.
Wat was jouw eerste recensie en waarom koos je juist die serie?
Mijn eerste recensie was eigenlijk vrij willekeurig, over de miniserie over Houdini. Geen idee meer waarom ik daarvoor gekozen had, waarschijnlijk had ik het toen net gezien. Ik vind het zelf in elk geval ook niet meer zo’n goede recensie. Maar ja, ik was toen jong, en het is lang geleden ;).

Wat was voor jou de leukste recensie om te schrijven?
Allemaal natuurlijk! Grapje, al probeer ik meestal wel om mijn recensies ook een beetje grappig te maken. Woordgrapjes of wat humor maken recensies vaak wel leuker om te lezen. Aan de andere kant ligt het er ook wel aan of het bij de serie past; bij serieuze series passen serieuze recensies ook vaak beter. Het is wel vaak leuker om een grappige recensie te schrijven, het liefst in de stijl van de serie. Een voorbeeld van een recensie waar ik ook wat grapjes van de serie in heb verwerkt is Staged. De constante discussie over credits zit hier op meerdere manieren in, bijvoorbeeld. Zo hoop ik een recensie ook leuk te maken voor iemand die de serie al gezien heeft.

Welke recensie was het lastigst om te verwoorden/vervelendst om te schrijven?
Het gebeurt me soms wel eens dat een recensie ineens verbazingwekkend lastig is om te schrijven. Zo heb ik laatst nog veel langer dan nodig gedaan over de recensie van het tweede seizoen van Interview with the Vampire. Geweldige serie, dus waarom was het dan zo moeilijk? Weet ik niet precies maar: sinds ik mijn recensies zelf ook in het Engels schrijf - de meeste recensies worden vertaald door Mike Mekking/Karzal, maar ik vertaal mijn eigen recensies omdat ik dat leuk vind – merk ik dat ik soms wel met de nuanceverschillen tussen Engels en Nederlands zit. In het (Amerikaans) Engels is het bijvoorbeeld veel gebruikelijker om extreme woorden als ‘fantastic’, ‘amazing’, ‘horrible’, of ‘horrific’ te gebruiken, terwijl het in het Nederlands vaak wat simpeler houden. Gewoon: ‘goed’, of ‘niet zo goed’ en ‘niet sterk’ in plaats van ‘geweldig’ of ‘afschuwelijk’. Ik kan soms wel even vastzitten op dat soort verschillen, zeker bij een recensie van een serie die ik heel goed vind, zoals die van Interview with the Vampire. In het Nederlands kan het al snel 'too much' zijn.
Met welke recensie behaalde je die magische grens van 100 recensies?
De recensie van de eerste twee afleveringen van NCIS: Origins, welke ook precies tien jaar nadat ik begonnen ben met schrijven gepubliceerd is. Dat is natuurlijk geen toeval; toen ik wist dat ik in de buurt was van mijn honderdste recensie werd ik wel wat nostalgisch en ben ik gaan kijken naar mijn oude recensies. Toen viel me op dat de eerste recensie op 20 oktober 2014 is gepubliceerd. Het leek me toen wel leuk om dan ook de honderdste op dezelfde datum te plaatsen. Ik heb uiteindelijk voor NCIS: Origins gekozen omdat NCIS voor mij toch wel de gateway in het seriekijken is geweest; het is een serie die ik al volg sinds het begin van mijn seriedagen. En het kwam toevallig goed uit dat de eerste aflevering werd uitgezonden zo vlak voor mijn jubileum.

Welke recensie had je graag zelf willen schrijven maar was een andere recensent je voor?
Het gebeurt wel eens dat iemand anders een recensie dibst voordat ik dat kan. Laatst was dat nog met het eerste seizoen van Kaos, maar het is ook wel vaker gebeurd. Soms schrijf ik de recensie dan alsnog; voor the remake van Avatar: The Last Airbender, was ik de tweede schrijver, bijvoorbeeld. Soms ook niet. Het ligt er een beetje aan of ik zin en tijd heb, en nog iets bijzonders te zeggen heb.
Heb je wel eens op verzoek een recensie geschreven?
Ik mocht voor MijnSerie naar de Nederlandse première van de eerste aflevering van The Last of Us. Dat was wel heel gaaf. Toen was van tevoren natuurlijk nog niet echt duidelijk dat de serie zó goed zou zijn, maar bleek de eerste aflevering ongelooflijk sterk. Ondertussen weten we dat het hele seizoen erg goed was. Ik heb nog ergens in mijn appartement de goodies liggen van die dag.
Wat is het laagste cijfer dat je hebt gegeven in een recensie?
Het allerlaagste cijfer is een 4.5, voor Criminal Minds: Beyond Borders. Waar ik Criminal Minds echt een leuke serie vind, was Beyond Borders een slap aftreksel en vooral erg racistisch en stereotyperend. Het is me nog steeds een raadsel hoe dat twee seizoenen heeft gekregen.

Ik heb ook twee keer een 5 gegeven. De eerste keer was voor de serie Crossbones. Ik kan me van die serie niks meer herinneren, maar kennelijk vond ik hem erg slecht. De ander was vrij recent, voor het tweede seizoen van CSI: Vegas. Dat was echt een grote teleurstelling na een relatief sterk eerste seizoen. Jammer.
Wat is de leukste reactie die je ooit op een recensie hebt gekregen?
De meeste reacties zijn best wel leuk, en het is sowieso leuk om te zien dat mensen de recensies lezen en er iets van vinden. Wat ik zelf wel heel leuk vond is dat iemand een paar jaar na het verschijnen van mijn recensie over Even tot Hier nog een reactie heeft geplaatst dat diegene het helemaal eens was en het ook een erg leuke serie vond.
Lees je ook graag recensies van andere MijnSerie recensenten?
Jazeker! Naast dat ik denk dat je er altijd wat van kan leren als recensent om andere recensies te lezen, vind ik het ook gewoon heel handig om nieuwe series uit te zoeken. Een cijfer op MijnSerie of IMDB zegt toch vaak niet alles. Wat ik veel belangrijker vind is de ‘vibe’ van een serie. Een recensie kan daar erg mee helpen, dus ik lees de meeste recensies van anderen wel.

Heb je veel veranderingen doorgemaakt tussen je eerste en je 100ste recensie?
Ik denk het wel, zowel in hoe ik de recensies schrijf als op persoonlijk vlak. Ik was zestien jaar oud toen ik begon en zat nog op de middelbare school. Ik ben ondertussen een stuk ouder en studeer nu aan de universiteit. Ik heb ook wel periodes gehad waarin ik minder tijd had om te schrijven, en zelfs een periode waarin ik helemaal niet schreef, van september 2017 tot eind 2019. Maar uiteindelijk heb ik het weer opgepakt omdat ik het toch wel erg leuk vond.
Ik denk dat je de levensveranderingen ook wel terugziet. Ik ben natuurlijk een stuk volwassener geworden. Ik heb ook meer series gezien als vergelijkingsmateriaal. Ik vond het cijfers geven aan series echt ontzettend moeilijk, en denk wel dat ik daar beter in ben geworden. Aan de andere kant blijft het heel erg moeilijk om een serie ‘plat te slaan’ in de vorm van een cijfer. En wat voor mij heel leuk is hoeft dat voor jou niet te zijn. We vinden ook allemaal andere dingen belangrijk.
Stoppen of doorgaan?
Doorgaan natuurlijk! Ik ben alweer bezig met nummer 101 (als groot fan van de 101 Dalmatiërs natuurlijk een misschien wel nog belangrijkere mijlpaal) en ben niet van plan binnenkort te stoppen.
Wil je de lezers van jouw recensies nog iets vertellen, of heb je zelf nog iets toe te voegen wat je niet kwijt kon in deze vragen?
Dank voor het lezen van mijn recensies en het reageren daarop, stop daar vooral niet mee! En ga vooral ook zelf je mening over series geven. Dat kan via comments of natuurlijk door ook recensent te worden ;).
