Mijn
Serie
Inloggen

Inloggen

E-mailadres / gebruikersnaam en / of wachtwoord zijn niet correct.
IT: Welcome to Derry - Eerste aflevering
8.5
Wesley Fechter geeft IT: Welcome to Derry - Eerste aflevering een 8.5.

IT: Welcome to Derry - Eerste aflevering

Het stond al een tijdje vast dat Pennywise zou terugkeren en in de week van Halloween was het dan daadwerkelijk zo ver. De eerste aflevering van IT: Welcome to Derry verscheen op HBO Max. Maar wist het aan mijn verwachtingen te voldoen?
Het moge bekend zijn; in 1986 kwam het door Stephen King geschreven IT uit. Een boek over een demonische entiteit die er lustig op los moord in het stadje Derry (een plaats die in veel van de verhalen van King voorkomt) en daarbij veelal de vorm aanneemt van de sinistere clown Pennywise. Telkens als hij er genoeg op los heeft gemoord, gaat hij in een winterslaap die zo’n 27 jaar duurt om vervolgens weer van vooraf aan te beginnen.

Van het boek werd in 1990 een miniserie gemaakt waarin we Tim Curry zagen als Pennywise (en die mij als 10/11 jarig jongetje de nodige slapeloze nachten heeft bezorgd) en in 2017 en 2019 werden er een tweetal films gemaakt met daarin Bill Skarsgard als Pennywise. IT: Welcome to Derry is gebaseerd op het boek IT en vormt een prequel op dat boek en op de films uit 2017 en 2019.

IT: Welcome to Derry
© HBO


Als Matty (Miles Ekhardt) verdwijnt gaan de meeste mensen in Derry ervan uit dat hij dood is. Op school zijn een aantal medeleerlingen daar echter niet zo zeker van. Het groepje met ‘outcasts’ dat bestaat uit Teddy (Mikkal Karim Fidler), Phil (Jack Molloy Legault) en Lilly (Clara Stack) zetten er zo hun vraagtekens bij en als Lilly de stem van Matty hoort, zijn zij ervan overtuigd dat hij nog in leven is. Ze gaan op zoek naar hem en worden daarbij geholpen door Ronnie (Amanda Christine) die Matty als één van de laatsten heeft gezien.

Naast deze speurtocht zien we in de eerste aflevering dat Majoor Leroy Hanlon (Jovan Adepo) vanuit de oorlog in Korea naar Derry komt met zijn gezin. De serie speelt zich echter af in de jaren ’60 van de vorige eeuw, een periode waarin racisme eerder de regel dan de uitzondering was. Niet iedereen is dan ook even blij met zijn komst en van een warm welkom is dan ook absoluut geen sprake.

Het mooie is dat tussen deze twee verhaallijnen een interessante tegenstelling zit. De kinderen komen vanaf het eerste moment van het verhaal in een bovennatuurlijke horrorsetting terecht, terwijl het gezin Hanlon daar (nog) niet mee te maken heeft. De verschrikkingen waar Leroy Hanlon mee te maken krijgt, zijn eveneens vreselijk maar bevinden zich niet op het bovennatuurlijke vlak. Dit past goed in setting van IT, en het zal mooi worden om te zien hoe deze verhaallijnen naar elkaar toegebracht worden.

IT: Welcome to Derry
© HBO


Het tempo tijdens deze eerste aflevering ligt hoog. Binnen een paar minuten werd ik volop in het verhaal getrokken en werd de toon direct gezet. En dat tempo wordt tijdens de rest van de aflevering goed vastgehouden. Zonder dat het gehaast aanvoelt, volgen de (gruwelijke) gebeurtenissen elkaar in rap tempo op.

De verwijzingen naar IT zijn er uiteraard, waardoor het geheel al snel vertrouwd aanvoelt. Maar er zitten voldoende andere ‘easter eggs’ in die menig King-liefhebber zal herkennen. Daarbij durven de makers van de serie het (vooralsnog) wel aan om er hun eigen draai aan te geven. Waar het begin van de aflevering toch wel erg vertrouwd aanvoelt door een nieuwe ophanden zijnde strijd tussen een ‘losers club’ en Pennywise lijken de makers daar in het vervolg van de aflevering toch een andere draai aan het verhaal te willen geven.

Al met al is de eerste aflevering van Welcome to Derry mij erg goed bevallen en ik ben dan ook heel benieuwd wat de rest van het eerste seizoen ons gaat brengen. Wat in elk geval wel duidelijk is, is dat het een heerlijke pure horrorserie gaat worden. Houdt dan ook rekening met de nodige ‘gore’ en ‘jump scares’ in deze aflevering en tijdens de rest van het seizoen.
Video on youtube

Over de auteur, Wesley Fechter

Wesley Fechter
Wesley (1980) is een serieliefhebber die opgroeide in Purmerend in de jaren dat series als The Knight Rider, The A-Team, Airwolf en Are you being Served? nog veel op tv te zien waren. Nadat hij door arbeidsongeschiktheid gedwongen afscheid moest nemen van de juridische wereld besloot hij in plaats van het schrijven van juridische teksten te gaan schrijven over zijn hobby's. En na een aantal jaren geschreven te hebben over bord-en kaartspellen moeten nu de serie er ook aan gaan geloven. Met een voorliefde voor het superhelden genre, Britse en Scandinavische crimi's, thrillers en series vol humor is zijn smaak het best te omschrijven als breed.
Bekijk profiel van Wesley Fechter
Leuk?
Bekijk stemmen

Reacties (2)

Futsudo
maandag 3 november, 17:34
Leuke recensie, ik herken veel van wat je zegt. Ik vond de eerste aflevering ook verrassend goed, meteen een sterke sfeer en tempo. De manier waarop ze de twee verhaallijnen neerzetten, met de kinderen aan de ene kant en het gezin Hanlon aan de andere, werkte voor mij echt goed. Ben benieuwd hoe de twee verhaallijnen samenkomen.
4
DriesVG1984
maandag 3 november, 19:34
Ik wil deze serie ook zien!
3
Log in om een reactie achter te laten