Ook in House of Guinness maakt alcohol meer kapot dan je lief is. Dat is om meerdere redenen zo. Na de dood van Benjamin Guinness dreigt het bierimperium in elkaar te storten. De vier kinderen van Benjamin worden alle vier teleurgesteld in de uitkomst van het testament. De een krijgt niks omdat ze getrouwd en vrouw is. Een ander wordt ook genegeerd, maar dit komt omdat overmatig alcoholgebruik hem onvoorspelbaar maakt. De oudste zoon denkt de erfenis te krijgen, maar moet deze delen met zijn jongste broer. Die laatste is ontevreden omdat hij eigenlijk de enige is die meegewerkt en gedacht heeft aan het opbouwen van het bierimperium achter Guinness.
De grootste aantrekkingskracht van House of Guinness is dat er groots uitgepakt wordt met de slogan; van de makers van Peaky Blinders. Dan is de toon gezet en tegelijkertijd de lat erg hoog gelegd. House of Guinness bevat rook en vuur, maar mist de ongekende dynamiek van Peaky Blinders. De beelden zijn regelmatig vergelijkbaar en zelfs de vertraagde beelden van lopende mensen (ook van een trap) zijn herkenbaar.
Het tempo in deze serie ligt echter een stuk lager. De spanning komt dan ook niet van een verder op te bouwen misdaadimperium maar van een bedrijf met expansiedrift. Het draait om vier mensen die moeite moeten doen om de krachten te verenigen. Ondanks dat ze alle vier iets te verbergen hebben. Vergelijkbaar is de keuze om moderne(re) muziek te gebruiken terwijl het verhaal zich afspeelt rond 1868. Wat jammer is dat de gekozen muziek niet de drijvende kracht is zoals die bij Peaky Blinders wel is. Die symbiose tussen beeld en geluid wordt gemist.
Van de makers van Peaky Blinders
Eerlijk gezegd is House of Guinness een typisch kostuumdrama. Het enige verschil is het explicieter in beeld gebrachte geweld. Het geweld is echter tot een minimum beperkt waardoor dit ook niet echt opvalt. De liefdesscènes doen niet onder voor hedendaagse kostuumdrama's. In die zin levert dit ook weinig extra's op. Gezien de promotie met die andere serie valt dat in eerste instantie tegen.
Gelukkig is House of Guinness naarmate het verhaal vordert een interessant steekspel tussen verschillende krachten en machten. Zo speelt de strijd tussen arbeiders en de nieuwe elite een belangrijke rol. De oude vertrouwde en traditionele machtsbalans is aan het verschuiven. De nieuwe rijken die met hun bedrijven veel geld verdienen nemen de wereld van de oude adel langzaam over. Dat gaat met horten en stoten.
Gelukkig wordt er uitstekend geacteerd. Het helpt de serie boven zichzelf uit te stijgen. Bovendien zijn de gekozen karakters interessant door de geheimen die ze met zich meedragen. Het is constant een bron van ellende en zorg. De vele pogingen om te voorkomen dat deze geheimen publiekelijk bekend worden of tegen diegene gebruikt worden vormen misschien wel de belangrijkste basis van House of Guinness.
Het lijkt mooi, maar vaak is het te mooi om waar te zijn.
Daarnaast is, zoals wel vaker, gecompliceerde liefde en compassie een element in deze serie. De strategie om meer en beter te zorgen voor je arbeiders neemt namelijk ook een vlucht. Overigens is dat niet altijd vanwege compassie, maar juist omdat dit ervoor zorgt dat de arbeidsproductie omhoog gaat.
Zo lijkt elke actie en idee een dubbele bodem te hebben. Het lijkt mooi, maar vaak is het te mooi om waar te zijn. Eigenlijk geldt dit ook voor de aankondiging van deze serie. Het is mooi en goed gemaakt, maar echt bovengemiddeld is het nu ook weer niet. Wel heerlijk om naar te kijken en te volgen. Dat dan weer wel.
Over de auteur, Ron Schoonwater
Na jaren zijn schrijftalent te hebben gebruikt voor muziekrecensies werd het tijd de overstap te maken naar het schrijven over zijn andere grote passie. Films en, de laatste jaren vooral, TV series. Hoewel het altijd leuk is om te vertellen dat je (vooral) van kwaliteit series houdt uit bijvoorbeeld Groot Brittannië en Scandinavië is hij ook fan van Amerikaanse series in de breedste zin van het woord. TV series zijn dan ook een afspiegeling van het leven. Humoristisch, spannend, serieus, verdrietig, spectaculair, dramatisch, ongelooflijk, mooi & soms slechts ter vermaak en afleiding.